Beskrivning
Masters 1 är en träningsgrupp för dig som varit en erfaren simmare och som vill kunna simma några tuffa pass i veckan tillsammans med andra masterssimmare. Vi simmar 3000-3500m på 1,5h.
Förkunskaper
Du ska kunna simma alla simsätten utan problem. Du ska även kunna olika träningsbegrepp inom simningen och kunna simma ett simpass i ett tufft tempo.
Målsättning
Att träna hårt men också att ha kul tillsammans. Det finns även simtävlingar som masters åker på, bland annat Masters-SM. Vi bibehåller och övar även in ny och förbättrad teknik i alla simsätt, vändningar och starter.
För oss är det viktigt att simningen är en del av ditt hälsosamma och sociala liv, därav hjälper vi dig med din individuella målsättning, oavsett vad det kan vara.
Material
Platta
Fenor
Paddlar
Snorkel
Dolme
Träningstider
Måndagar 19:00-20:30 Tränare på plats
Onsdagar 19:00-20:30 Tränare på plats
Lördagar 10:00-11:30 Egen träning i grupp
Alla mastersgrupper tränar för tillfället samtidigt men med olika pass.
Avgift
Medlemsavgift (2026): 200 kr
Träningsavgift: Halvår 2 300 kr och helår 3 400 kr
Entréavgift tillkommer till simhallen
Bassäng
Simhallen Pingvinen och Simstadion Varberg.
Bokning